ZŠ Pardubice - Studánka - 6.B cestuje

6.B cestuje

Mgr. Ivana Skalická

Pro nemoc jsme se nesešli všichni, ale přesto jsme vybaveni dostatkem peněz a svačin vyrazili autobusem na Veselý kopec.

Tam jsme si prohlédli, jak slavili Vánoce naši předkové. V jednotlivých domcích byly různě ozdobené stromečky, na stolech prostřeno a nachystány vánoční dobroty.

Zjistili jsme, že skleněné ozdoby, jak je známe dnes, se začaly používat až ve 20.století. Předtím stromečky zdobily ozdoby z papíru, slámy, ořechy, křížaly, sušené švestky. Ani kapr a bramborový salát nebyl tradičním staročeským jídlem. To spíše peciválky, houbový kuba, luštěniny...

 V jedné chalupě jsme viděli vyřezávání dřevěných forem na perníky, v jiné ukazovali, jak se zdobí skleněné ozdoby.

Po prohlídce skanzenu jsme ještě zajeli do Hlinska a zde prohlédli starou čtvrť Betlém, nakrmili kachny a vrhli se na nákupy.

Počasí nevadilo, výlet se líbil, na poslední fotografii uvidíte, že se nám od autobusu ani nechtělo domů.

Oldřich Jadrný +