Před více než 30 lety jsem se zúčastnila exkurze do automobilky. Zajímalo mne, jak výroba aut pokročila, proto jsem ráda přijala možnost podívat se do automobilky dnešních dnů.
S výběrem sedmáků až deváťáků jsme vyrazili do TPCA Kolín - Ovčáry. Už pohled zvenčí mile překvapil - moderní areál, velké plochy zeleně. Po průchodu vrátnicí a označení účastníků exkurze nám průvodci v zasedací místnosti promítali film o krátké historii továrny - byla otevřena v roce 2005 - a o výrobním postupu.
Pak jsme se vyzbrojili helmami, vysílačkami, sluchátky a brýlemi a došli do výrobní haly, kde jsme nasedli do dvou elektrovláčků, které nás provezly výrobními halami. Ve sluchátkách jsme slyšeli výklad průvodce, co kde vidíme, v jaké části výrobní haly se nacházíme, které části auta tam pracovníci vyrábějí či montují.
Mé naivní představy o výrobě aut podle vzoru konce 70. let vzaly brzy za své. Všude moderní technologie, roboti, počítače, čisto, vše uspořádáno, bezpečno, pro pracovníky žádná těžká dřina a tahání dílů v rukou, ale rychlé účelné pohyby za pomoci robotických podavačů, plošin, pojezdů, sedaček a jak se vlastně všechna ta "udělátka" jmenují. Každých 68 vteřin sjíždí z linky nové auto, najednou za sebou putují auta tří značek, mnoha různých barev a odstínů, odlišně vybavená podle požadavků zákazníka.
Ve výrobních halách je zakázáno fotografovat, proto uvidíte jen něco:
-
Hrneme se do továrny
-
Instruktáž, jak používat vysílačku
-
Krátký film o výrobě
-
Posloucháme výklad
-
V bezpečnostních helmách
-
Zajímavé exponáty
-
Zajímaví krasavci byli skryti za nimi
-
Základní nabídka
-
Zdá se, že se usmívá
Po návratu do zasedací místnosti jsme už mohli sundat helmy, brýle i sluchátka
a průvodci nám zodpověděli všechny zvědavé dotazy.
Třeba jednou i někteří naši žáci zde budou pracovat. Exkurze byla velice pěkná a zajímavá. Pokrok zkrátka nezastavíš...