ZŠ Pardubice - Studánka - Vzpomínka na výlet 3.B

Vzpomínka na výlet 3.B

Mgr. Pavel Pospíšil

     „Cesta je vlastně dobrodružná pouť člověka za poznáním. Uskutečňujeme ji nejdříve v představách, potom ve skutečnosti a nakonec ve vzpomínkách.“

     Náš cíl – Andrlův chlum – nebyl až tak důležitý, jako cesta k němu, protože ta byla opravdu nezapomenutelná. Každé dítě si přeje zažít nějaké dobrodružství, tak jako hrdinové v knihách Foglara nebo Verna, či se chce stát Robinsonem a prožít „Dva roky prázdnin“. Avšak někdy jen stačí dodat si odvahy, přeskočit plot a rázem se ocitnete na cestě do tajemné zahrady. A dobrodružství začíná.

     První částí výletu nás provázelo duchovní poselství křížové cesty. Zde děti ukázaly svou výbornou paměť, když si vybavovaly názvy všech 14-ti vyobrazení v kapličkách. Na záhadném místě u Poustevníkovy studánky zase uměly probudit svou fantazii. Statečnost pak ukázaly v 35-ti metrové výšce rozhledny, kde byl výhled jako na dlani od Krkonoš až po Jeseníky. Hravosti se děti učit nemusí, ta jim je vrozená – a stačí k tomu třeba (ne)obyčejný kolotoč. Vynalézavost zase prokázaly u smírčího kříže zabitého řezníka „U zabitého“. Krásná lesní cesta „po zelené“ nás vyzvala k popovídání si a k rozjímání, ze kterého nás částečně vytrhly dešťové kapičky (štěstí?). Na kraji lesa se otevřel výhled do údolí a my jsme z lesů scházeli zpět do civilizace. Někteří se rozběhli z kopečka velkou rychlostí, jiní váleli sudy a ostatní se kochali pohledem na okolní malebnou krajinu a pasoucí se koně u cesty.

     Byl to báječně strávený den – jeden z nejdelších v tomto roce – plný pohody, dětského švitoření a nespoutanosti.

     „Každý den zažít něco krásného, abychom na to mohli později vzpomínat.“

Jitka Strnadová