ZŠ Pardubice - Studánka - Dějepisná exkurze 8.A – pevnost Josefov u Jaroměře

Dějepisná exkurze 8.A – pevnost Josefov u Jaroměře

Mgr. Soňa Jarošová

Krásný a slunečný a trochu chladnější den byl vybrán pro dějepisnou exkurzi žáků 8.A.

Cílem byla pevnost Josefov, kterou započal stavět císař Josef II. roku 1780. Dokončena

byla téměř po deseti letech. Jejím hlavním úkolem bylo chránit severní hranice rakouské

říše proti Prusku. Byla zároveň obrovskou zbrojnicí, skladištěm střelného prachu,

zásobárnou jídla. Poskytovala také bezpečí vojákům i civilistům.

Při vstupu do pevnosti jsme dostali lucerny se svíčkami a postupně se nořili do podzemních chodeb. Zajímavý výklad  v nás evokoval atmosféru té doby. Tajemno umocnila

i slova průvodce, když jsme měli prokázat odvahu a sami absolvovat část trasy: „Po pravé

straně budete mít střílny. Pokud je uvidíte po levé straně, tak vám už teď děkuji

za pozornost.“ Byla to samozřejmě nadsázka, která nás měla upozornit na délku (45 km),

 spletitost podzemních chodeb a nutnost neodbočovat z trasy a dodržovat pokyny průvodce.

Chválím své žáky, že pozorně poslouchali, nerušili výklad a byli v pohodě. Jako vždy nás doprovázela paní učitelka Andrlová, se kterou nám bylo fajn. Doufám, že jste byli spokojeni

a že se budete těšit na další výlet.