ZŠ Pardubice - Studánka - Deváťáci vyučují netradičně matematiku v 7.A

Deváťáci vyučují netradičně matematiku v 7.A

5. června 2016, 23:51 Ing. Petra Antlová

V úterý 31.5. žáci 9.C a někteří z 9.B představili svou téměř měsíční práci na projektu, spojující dějepis, matematiku, fyziku, výtvarnou výchovu a částečně i český jazyk a hudební výchovu.

Sedmáci přicházeli na hodinu velmi nejistě, neboť téma hodiny jim bylo utajeno. Museli ho sami rozluštit v úvodní hře, jak jinak než s matematickou a fyzikální tématikou. V pětičlenných týmech řešili celkem 32 úloh, které pro ně připravily Alena a Bára. Za každé 4 správně vyřešené úlohy dostal tým nápovědu k tématu projektu. S úlohami si všechny skupiny poradily naprosto skvěle. Takže o výherním týmu rozhodla rychlost rozluštění slavného matematika a fyzika na základě indicií. Oním slavným vědcem nebyl nikdo jiný než Archimedes.

Děvčata z 9.C předvedla, že mají talent nejen matematický ale i herecký. Dája Svobodová se ujala role scénáristky, režisérky a zároveň hlavní postavy – Archiméda. Podařilo se jim skvěle zachytit důležité momenty Archimedova života. Za svůj výkon sklidila děvčata – Zuzka B., Daniela, Emma a Eliška velký potlesk.

Zuzka V. a Emma si připravily prezentaci, ve které uvedly nejdůležitější Archimédovy objevy. Následovalo pak několik reálných pokusů na Archimédův zákon, včetně výpočtu objemu a hustoty. Lucka, Pája a Katka dokázaly vztah mezi objemy těles – koule, kužele a válce, nakonec ještě přispěla Verča s Katkou pokusem, jak nalézt těžiště nejrůznějších geometrických tvarů. Celý projekt byl zakončen osmisměrkou, která byla v „režii“ Davida, Luboše a Martina z 9.C.

Deváťákům moc děkuji za perfektní přípravu a realizaci projektu. Byli jste báječní! Svým sedmákům také děkuji za výbornou spolupráci a skvěle vyřešené zadané úlohy. Všichni jste moc šikovní.

Ing. Petra Antlová