ZŠ Pardubice - Studánka - Výuka v 6.A naruby

Výuka v 6.A naruby

28. března 2019, 22:27 Ing. Petra Antlová

Žáci 6.A si na dnešní Den učitelů připravili pro své paní učitelky z 1.stupně jednu vyučovací hodinu naruby. Na celých 45minut se stali učiteli a provedli paní učitelky historií nejen prvočísel. 

Tomuto projektu "Po stopách prvočísel" se děti ze 6.A věnovaly téměř 2 měsíce. Musely zapátrat v daleké historii - antického Řecka, které bylo mimořádně vyspělou kulturou v nejrůznějších vědních oborech (matematice, astronomii, lékařství, filosofii), v architektuře, výtvarném umění, divadle, politice. Žáci si tak mohli propojit učivo mezi jednotlivými předměty - v matematice se věnovali prvočíslům, v dějepise odkazu jednotlivých vzdělanců antického Řecka (Pythagoras, Archimedes, Homér, Platon, Sokrates, Herodotos, Hippokrates), v zeměpise si vyzkoušeli změřit obvod Země podle matematika a geografa Erathosténa, ve výtvarné výchově vytvořili nádherné obrazy antické architektury, v českém jazyce si přečetli Ezopovy bajky a něco se dozvěděli o antickém divadle. Součástí projektu byla krátká divadelní scéna z Homérova eposu Ilias - spor mezi bohyněmi Hérou, Afroditou a Athénou o to, ketrá z nich je nejkrásnější, rozhodl Paris. 

Na tuto hodinu do 6.A také zavítaly děti ze 4.C se svou paní učitelkou. 

Na závěr vyučovací hodiny, měli možnost jak paní učitelky, tak i čtvrťáci si vyzkoušet tzv. Erathosténovo síto - jak nalézt prvočísla v seznamu čísel. Všichni si to moc užili a krásně spolupracovali.

Chtěla bych moc poděkovat své 6.A za vzornou přípravu celého projektu a elán, se kterým se pustili do jeho zpracování. Také si zaslouží velkou pochvalu za realizaci dnešní vyučovací hodiny v rámci Dne učitelů. Já i paní učitelky z 1.st. jsme si to báječně užily. Děkujeme. 

Ing. Petra Antlová