ZŠ Pardubice - Studánka - Poděkování za činnost ekotýmu ve školním roce 2025/2026

Poděkování za činnost ekotýmu ve školním roce 2025/2026

Mgr. Pavlína Zemanová

     Velké poděkování patří stálým členům našeho školního ekotýmu, který tvoří převážně žáci 1. stupně. Po celý rok se se mnou jednou týdně scházeli a pracovali na ekologických tématech školy.

       A co že bylo vlastně takovou náplní ekotýmu?

     Žáci pracovali na výrobě nabádacích cedulek, aby ostatní nešlapali na trávník a vyráběli cedulky na hmyzí domek. Vytvářeli cedulky na šetrné zacházení s vodou, zhasínání světel, třídění odpadu, plýtvání jídlem.  Renovovali cedulky na hřbitov odpadků. Žáci sázeli ro pokojové rostliny ve třídách, o které pečovali a zavedli pravidla zacházení s rostlinami proti jejich ničení.

    Pomáhali šířit ekologické myšlenky školy, podporovali separaci odpadu, zejména PET lahví a kovových obalů. 

Připravili si místo pro vyvýšený záhon, na kterém pěstovali bylinky, rajčátka a jahodník. Zasadili si maliník, o tyto rostliny pečovali a zalévali je. 

Účastnili se soutěže Plastíkův kufřík od Unipetrol, která byla zaměřená na recyklaci plastů, jejich omezení plýtvání a návrhy šetrných řešení, jak plasty nahradit. Monitorovali ekologicky zatížené pardubické lokality. 

   Pečovali o hmyzí domek do květinového záhonu. Realizovali sbírku pro pardubický městský útulek, vytvářeli ekologické materiály pro ostatní žáky školy na sběrové kampaně elektra a baterií a hledali řešení na neekologické zacházení s jídlem. Uklízeli dubinský les v rámci akce Ukliďme Česko.  Pečovali o rostliny v interiéru školy, uklízeli areál školy a mnoho dalšího. Starali se o krmítka, vyráběli lojové koule a dbali na na jejich doplňování.

   Velké poděkování patří však i Vám za třídění PET lahví a kovových obalů. V rámci soutěže jsme byli též vyhodnoceni a odměněni jako aktivní škola a ve své činnosti budeme od září určitě pokračovat. 

 Všem velmi děkuji a těším se příští rok na další spolupráci.