Nazdar špunti,
další týden je tu a s ním další porce úkolů do VkO. Doufám, že Vás tyto úkoly příliš časově nezatěžují, ale že nad nimi trochu hloubáte a přemýšlíte. To je náš společný cíl v celé 6. třídě - přemýšlet o tom, jak se k sobě jako lidé chováme, proč a jak to do dalších generací zlepšit, aby naše společnost byla o něco laskavější a příjemnější. Vaše odpovědi můžou být stručné, jasné, celý zápis může být jen pár vět - nechci, abyste psali slohy.
Mějte se hezky a usmívejte se, bylo a bude hůř, než je teď;)
6A – L23
- Zkuste se zamyslet nad tím, jak těžký je život s určitým postižením. Z níže nabídnutých situací si vyberte jednu a zamyslete se nad ní. Do sešitu napište krátkou úvahu (5-10 vět) o tom, jak by se asi změnil váš život. Pokud chcete, můžete samozřejmě psát o více situacích než o jedné.
Představ si, že se ti stala autonehoda,
- při níž jsi ztratil zrak.
- při níž jsi ztratil sluch.
- při níž ses zranil tak, že už nikdy nebudeš chodit.
- při níž jsi někoho zabil.
Jak se změní tvůj život?
Ke kontrole zašlete: dopsaný poznámkový sešit (foto) do 29. 3.
6B – L24
Naším dalším tématem jsou konflikty. Pokračujeme tedy v tématu, které nás zajímá celý šestý ročník a tím jsou mezilidské vztahy. Tento týden se, prosím, zamyslete nad následujícími otázkami:
- Popiš dva konflikty, kterých jsi se aktivně účastnil:
- S vrstevníkem (kamarád, spolužák, sourozenec…)
- S dospělou osobou (rodič, učitel, soused…)
- Proč ke konfliktu došlo?
- Jak konflikt probíhal? Bylo to příjemné, nepříjemné?
- Jak byl konflikt vyřešený, zakončený? Byly spokojeny obě strany? Proč ano, proč ne? Jak jsi se cítil? Jak se asi cítil ten druhý?
- S odstupem času – co se dalo udělat, aby konflikt vůbec nevznikl?
- S odstupem času – mohl konflikt probíhat jinak, aby nebyl tak nepříjemný?
- S odstupem času – co se dalo udělat lépe, aby bylo řešení dobré pro obě strany?
Ke kontrole zašlete: dopsaný poznámkový sešit (foto) do 29. 3.
6C – L22
- Zkus se zamyslet nad tím, co to je spravedlnost. Do sešitu si stručně (1-2 věty ke každé otázce) odpověz na následující otázky:
- Jak se podle tebe chová spravedlivý člověk?
- Jakou největší nespravedlnost ti někdo provedl?
- Panuje v této škole spravedlnost? Odpověď vysvětli.
- Je spravedlivé, když učitelé na obědě chodí rovnou pro jídlo a nestojí frontu? Odpověď vysvětli.
- Ke komu a proč jsi se někdy zachoval nespravedlivě?
- Je spravedlivé, že někteří lidé vlastní miliardy dolarů a jiní jsou žebráci a bezdomovci? Odpověď vysvětli.
- Je spravedlivé, pokud dostanou zločinci za stejný zločin (vražda člověka) různě vysoké tresty? Odpověď zdůvodni.
- Na závěr si zkus odpovědět na otázku: Co je to spravedlnost? Pokud se ti to tak úplně nepovede, nevěš hlavu, za 2 500 let na tuhle otázku nikdo uspokojivě neodpověděl;)
Ke kontrole zašlete: dopsaný poznámkový sešit (foto) do 29. 3.
6D – L23
- Zkuste se zamyslet nad tím, jak těžký je život s určitým postižením. Z níže nabídnutých situací si vyberte jednu a zamyslete se nad ní. Do sešitu napište krátkou úvahu (5-10 vět) o tom, jak by se asi změnil váš život. Pokud chcete, můžete samozřejmě psát o více situacích než o jedné.
Představ si, že se ti stala autonehoda,
- při níž jsi ztratil zrak.
- při níž jsi ztratil sluch.
- při níž ses zranil tak, že už nikdy nebudeš chodit.
- při níž jsi někoho zabil.
Jak se změní tvůj život?
Ke kontrole zašlete: dopsaný poznámkový sešit (foto) do 29. 3.