ZŠ Pardubice - Studánka - JAK PÁTÉ TŘÍDY HOSPODAŘILY V AFRICKÉ VESNICI

JAK PÁTÉ TŘÍDY HOSPODAŘILY V AFRICKÉ VESNICI

Mgr. Lucie Kovářová

Cesta do „Afriky“ netrvala dlouho. Ve čtyřech různých termínech se tam áčko, béčko, céčko i déčko přeneslo v zajímavé hře v útulném domečku Ekocentra Paleta. Nejprve proběhlo rozdělení do skupin. Každá skupina potom osázela svých deset nuzných políček podle zadaných kritérií. Yamy, cassava, kukuřice, proso, sója, hrách… Některé plodiny mají rády sucho, jiné vlhko. Počasí bylo opravdu nevyzpytatelné – jako když někdo hází kostkou nebo stříhá Kámen, nůžky, papír. Trápily nás nemoci, podvýživa, odstup našeptával odvahu k riskování, mnozí neměli vůbec žádné zásoby jídla. Hra se změnila v boj o holý život. Naštěstí jen na papíře. Protože těch, kteří by svůj osud prohráli, byly pomyslné miliony.

Ve skutečné africké vesnici jistě nemají hojnost. Smutek, strach a hlad se dívají velkýma očima a vypouklými bříšky na vzdálený civilizovaný svět.

Přemýšlejme proto, buďme solidární k chudým Afričanům, Evropanům, Čechům, starým lidem, opuštěným dětem, nemocným. Važme si toho, že nám bylo dopřáno pomáhat, a pomáhejme, abychom si sebe samých mohli skutečně vážit.