ZŠ Pardubice - Studánka - Jazykovka sportovní i k nepoznání změněná

Jazykovka sportovní i k nepoznání změněná

24. října 2017, 19:04 Mgr. Tomáš Zářecký

Říjen se v 6.B nesl ve znamení dvou velkých projektů. Nejprve se její žáci pustili do pekelně náročné výzvy – dva týdny den co den museli kromě školních nástrah, testů, úkolů a učitelů bojovat i sami se sebou a sáhnout si až na samé dno fyzických sil. Kliky, dřepy, sed-lehy… To všechno se stalo náplní přestávek a volných chvil mezi výukou. Začalo se na poměrně nízkých číslech, pro někoho až směšných, ale každý den počet cviků rostl, až na konec dokráčeli jen ti nejlepší a nejstatečnější – přesto poslední den výzvy zvládla víc jak polovina třídy! Prostě jsme ukázali, že když na to přijde, dokážeme se do toho pořádně opřít. Jako odměnu si celá 6.B „vycvičila“ dočasný volný zasedací pořádek, velký a malý míč (pro další sportování) a ještě pár sladkostí na zub. V úterý 24. října pak přišel na řadu speciální projektový den „Dnes nejsem ve své kůži“, kdy každý mohl přijít a zkusit strávit celý vyučovací den v libovolném kostýmu (kromě těch latexových, příliš přiléhajících či mnoho odhalujících). Ačkoliv by se to mohlo na první pohled zdát, druhá výzva si co do náročnosti v ničem nezadala s výzvou první, protože na výrobu pořádného kostýmu to chtělo mít nejenom kus fantazie, ale také patřičnou zručnost, nápad, dostatek času i přemíru trpělivosti – ostatně autor článku by mohl vyprávět („Pohlídáš dítě?“ x „Teď nemůžu.“ x „A co zase děláš?“ x „Ale, vyrábím si drápy do práce…“). Dějepisně znalí a faktografií zmučení jedinci by si jistě spojili 24. říjen s krachem burzy v New Yorku, což byla poměrně roztomilá kratochvíle, která uvrhla světovou ekonomiku do… nepěkné šlamastyky a pomohla k moci kupříkladu i Hitlerovi (kdo by hádal, že jsou dějiny tak propojené a komplikované?). My jsme si ale vzpomněli na trochu příjemnější výročí – dnes totiž uplynulo přesně 102 let od narození Boba Kanea, významného autora komiksů, mezi jehož syny-hrdiny patří i Batman. A na jeho památku dnes do 6.B kromě řady chytrých a šikovných mladých lidí dorazil také šílený Joker, jeho psychicky vyšinutá milenky Harley Quinn, nechyběl hrabě Drákula a pohledná vampírka, s nimi dorazil i zástup nemrtvých v různém stádiu rozkladu, svou přítomností nás potěšila i Alenka z říše divů, která přišla i se zajíčkem (zajíčkem jako zajíčkem, ne zajíčkem jako zajíčkem), řadu celebrit rozšířil i Marylin Manson a fotbalista, jehož jméno si nedokážu vybavit, ze Svaté země přicválal Richard Lví srdce a připlul i jeden pirát, jen těžko hádat, zda z Karibiku či z Poslanecké sněmovny ČR… Kostýmů přišlo tolik, že se snad ani nedá vzpomenout na všechny, ale rozhodně si pochvalu zaslouží úplně každý. Vyzkoušeli jsme si, že občas se lze do školy i těšit a dá se v ní zažít – kupodivu – i legrace.

Mgr. Tomáš Zářecký