ZŠ Pardubice - Studánka - Dějepis - 8A - do 29. 3.

Dějepis - 8A - do 29. 3.

20. března 2020, 12:49 Mgr. Tomáš Zářecký

Milá 8A,

další týden nás čeká další veleúspěšný masový vrah 20. století a jeho říše zla, tedy Adolf H. a vzestup nacismu. Prosím, uvádějte do předmětu třídu a název lekce, např. 8A, L23.

Až do konce školního roku máme před sebou téma druhé světové války, totality apod. Pokud máte zájem, zde doporučuji nějaké filmy k podívání s tématem 2. světové války a holocaustu:

1. Pianista
  2. Anthropoid
  3. Chlapec v pruhovaném pyžamu
  4. Valkýra
  5. Zlodějka knih
  6. Vyšší princip
  7. Květy války
  8. Všichni moji blízcí
  9. Poslední motýl
  10. Život je krásný

Pokud se na něco z toho podíváte, vypracujte o tom krátký zápis (stejně jako o četbě: název + vlastní shrnutí + vlastní názor + klíčová slova) a pošlete mi to, dostanete za to známku (předpokládám jedničku) místo testu...

Pro toho, kdo radši čte. Opět platí, že za jakoukoliv přečtenou (a zpracovanou dle výše popsané struktury) knihu dostanete známku na úrovni testu:

1. Jiří Šulc: Dva proti Říši
  2. Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová: Mengeleho děvče
  3. Robert Merle: Smrt je mým řemeslem
  4. Halina Birenbaum: Naděje umírá poslední
  5. G. Iturbe: Osvětimská knihovnice
  6. Shlomo Venezia: V pekle plynových komor
  7. M. Zusak: Zlodějka knih
  8. Kertész: Člověk bez osudu
  9. James Clavell: Král krysa
  10. Veronika Homolová Tóthová: Máma milovala Gabčíka
  11. Ruta Sepetys: V šedých tónech – o gulazích (SSSR)
  12. John Boyne: Chlapec v pruhovaném pyžamu
  13. Uri Orlev: Běž, chlapče, běž
  14. Louis Lowry: Spočítej hvězdy

Bylo by moc fajn, kdybyste si do konce června pustili alespoň jeden film a přečetli alespoň jednu knížku. Některé jsou velmi krátké, jiné dlouhé, jak knihy, tak filmy, a všechny bez rozdílu jsou velmi smutné a tragické. Některé jsou výpověďmi dětí ve vašem věku, které si prošly peklem. I když to nebude lehké čtení nebo sledování, je důležité nezavírejme oči před naší minulostí, protože jinak se zopakuje.

A nyní už konkrétní úkoly pro další týden:

8A – L23

1. Vyplňte pracovní list dle prezentace – čemu nebudete rozumět, vysvětlím, až se uvidíme, resp. mi můžete kdykoliv napsat e-mail.
  2. V prezentaci jsou dva procvičovací úkoly: aktivita pravda x lež a opravování věty – řešení je součástí prezentace
  3. Podívejte se na video o Osvětimi (odkaz ve videu) a zamyslete se nad dvěma otázkami v PL
  4. Podívejte se na video o atentátu na Hitlera (odkaz ve videu) a zamyslete se nad otázkou v PL
  5. Na závěr lekce vypracujte aktivitu learning log – 3 věty

Ke kontrole zašlete: vyplněný pracovní list ve WORDU (nebo foto vyplněného pracovního listu rukou) do 29. 3.

Úkoly do 31. 4. vzhledem ke změněným okolnostem můžete odesílat bez tištěného potvrzení kontroly spolužákem, ale určitě si práci nechte zkontrolovat, přinese Vám to lepší výsledky;)

Mgr. Tomáš Zářecký